Що загрожує Центральній бібліотеці для дітей ім. Т.Г. Шевченка в Києві та як попередити її закриття
Напередодні 200-річного ювілею від дня народження поета, певно, усе, що носить його ім’я, має пройти тест на виживання. Спочатку Національний музей Шевченка в Києві, потім хата чумака у Моринцях... Тепер — Центральна бібліотека для дітей ім. Т.Г.Шевченка опинилася у центрі дискусії, чи буде існувати заклад і надалі. Подзвонити до директора бібліотеки Вікторії Копанєвої змусила інформація про приватизацію приміщення. Як з’ясувалося, близько року тому приміщення бібліотеки було включено до Програми КМДА щодо приватизації комунального майна. Приватизація для такого закладу, як дитяча бібліотека, фактично означає виселення. Причому в нікуди, бо іншого приміщення, куди можна було б перевезти бібліотечний фонд, наразі ніхто не запропонував.
Хотілося почути з перших уст, що ж насправді очікує на одну з найголовніших бібліотек країни. Однак Вікторія Копанєва відмовилася давати коментарі без дозволу на це КМДА. Хоча й не заперечила, що проблеми у них дійсно є.
Така конфіденційність наводить на думку, що справа "пахне смаленим", тому реагувати треба негайно. Бібліотека розташована майже у центрі столиці — на проспекті Перемоги, в оточенні магазинів відомих марок та бутиків. Дивно, що бібліотеці вдалося допрацювати до сьогодні у своєму приміщенні...
В Українській бібліотечній асоціації цю ситуацію розцінюють як точку зіткнення інтересів бізнесу й бібліотеки. "Думаю, ці баталії тривають через бізнесові інтереси, — коментує президент асоціації Ірина ШЕВЧЕНКО. — Навіть якщо бібліотеці дадуть інше приміщення, то переїзд — це непроста справа: на це треба не місяці, а роки. Адже це багатий книжковий фонд, упорядковане зібрання документів. Запропоноване приміщення теж має відповідати потребам бібліотеки — технологічно та комунікативно".
На балансі КМДА перебуває усього три бібліотеки — Центральна дитяча бібліотека імені Шевченка, Міська спеціалізована молодіжна бібліотека "Молода гвардія" та Публічна бібліотека імені Лесі Українки. Решта утримуються районними адміністраціями. При підготовці матеріалу з’ясувалося, що всі три бібліотеки вже не перший рік живуть з відчуттям страху, чи не виженуть їх на вулицю. "Ми всі хвилюємося за збереження наших приміщень, я сподіваюся, що нас не продадуть, бо ми розташовані у приміщенні житлового будинку, — коментує директор "Молодої гвардії" Галина КОНАШКО. — Ми не розуміємо, через які обставини дитяча бібліотека ім. Шевченка опинилася в такій ситуації, бо такої інформації нам не дають. Ця бібліотека захищена законодавством, ніхто не має права, крім засновника, вирішувати її долю. А якщо засновник (КМДА) виступив сам з такою ініціативою, то невідомо, що він далі робитиме".
Зараз керівництво дитячої бібліотеки готується до нових судів. За словами Ірини Шевченко, більше ніж півроку тому суд уже ухвалив рішення про збереження бібліотечного приміщення і припинення приватизації. Після цього було повторне звернення до суду, щоби все-таки виселити бібліотеку. "Від імені асоціації ми написали звернення до Олександра Попова, Віталія Кличка та ще кількох народних депутатів, яких просимо втрутитись у ситуацію, щоб залишити бібліотеку на своєму місці. Якщо директор не може давати інтерв’ю, то ми як громадська організація не можемо стояти осторонь", — додає пані Шевченко.
Але йдеться не лише про місце розташування бібліотеки, а й про ту просвітницьку та культурну місію, яку вона виконує. "Я дуже їх поважаю як колег, бо вони намагаються розвивати нові технології, проводити для дітей цікаві лекції, конкурси, втілювати власні проекти, запрошують відомих людей для розмови з дітьми. Це додаткова освіта до шкільної. Бібліотеки роблять велику просвітницьку роботу, але влада цього не хоче бачити. Наші латвійські колеги оцінили роботу бібліотек у грошовому еквіваленті. Виходить, що бібліотека отримує 800, умовно кажучи, тисяч гривень на утримання, а послуг дає на суму майже півтора мільйона гривень", — говорить Галина Конашко.
Експерти не хочуть говорити, що втратить суспільство, якщо Бібліотека ім. Т.Г. Шевченка припинить свою роботу, бо сподіваються, що громадськість цього не допустить. "День" слідкуватиме за розвитком подій.
№196, (2013), 28.10.2013