Міліція припинила діяльність популярного в Україні файлообмінника ex.ua. 6 тисяч терабайт інформації, які розміщувалися на цьому ресурсі, тепер недоступні. Ex.ua закидають поширення піратської аудіо- і відеопродукції.
Офіційна версія закриття популярного українського файлообмінника — ресурс входить до 25 найбільших піратських веб-сайтів світу. За повідомленням міністерства внутрішніх справ України, адміністрацію ресурсу очолював громадянин Латвії. Наразі 16 працівників офісу компанії допитуються, а вилучена техніка направлена на експертизу. Правоохоронці порушили кримінальну справу за ч. 2 ст. 176 Кримінального кодексу України. "Приводом до порушення справи стало звернення офіційних представників світових виробників програмного забезпечення — міжнародних корпорацій "Adobe Systems Inc.", "Microsoft Corporation", "Graphisoft Inc.", програмні продукти яких упродовж тривалого часу незаконно розповсюджувались через веб-сайт "ЕХ.ua", — йдеться у повідомленні Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України.
Виняток з правила?
Експерт у сфері телекомунікацій, юрист Олексій Дідковський наголошує, що в Україні авторські права часто-густо не дотримуються. Попри те, що закон про порушення авторських прав передбачає суворе покарання, правоохоронці не надто переймаються цією проблемою. Закриття ex.ua — виняток. "Це поодинокий випадок. Думаю, не буде повальних перевірок інтернет-ресурсів та файлообмінників", — прокоментував Deutsche Welle Дідковський. Адже ресурси з обміну файлами позиціонують себе лише як майданчик, де користувачі можуть обмінюватися інформацією.
Українські правоохоронці називають блокування ex.ua "подією світового масштабу". "Таке викриття нещодавно вiдбулося в США, де ФБР припинило функцiонування одного з найбiльших свiтових файлообмiнникiв megaupload.com, з допомогою якого поширювалася контрафактна аудiовiзуальна продукцiя i протиправний контент iнших категорiй", — йдеться у повідомленні мiлiцiї. У МВС зазначають, що в листопадi 2010 року Американська асоцiацiя звукозапису RIAA зарахувала ех.ua до числа 25 найбiльших "пiратських" веб-ресурсiв свiту.
Що за офіс?
Натомість інформаційна агенція "Інтерфакс-Україна" із посиланням на представника "ЕХ.UA" Юрiя Пiскового спростувала інформацію про обшук в офісі компанії. "В ех.ua взагалi немає офiсу на територiї України", — повідомив Пісковий. У якій країні розміщені сервери файлообмінника, представник компанії не повідомив.
Як відомо, раніше керівництво ex.ua заявило, що ресурс поступово перейде на платні послуги. В ex.ua заявляли, що основною проблемою, яка стимулює розвиток піратства, є вартість контенту. Наприкінці 2011 року ex.ua частину свого контенту надавав виключно на платній основі.
Альтернативи ex.ua : де тепер качати контент
Сьогодні близько 14:00 припинив свою роботу файлообмінник http://ex.ua . Припинив за допомогою співробітників міліції, здійнявши хвилю народного гніву в затишному фейсбуці та шумному контакті. Надії на відновлення роботи тануть з кожною годиною. Памятаючи історію з http://infostore.org, можна прогнозувати, що народний гнів ще попереливається по блогах та соц. мережах з півмісяця, на чому історія закінчиться. На жаль.
Втім, життя після http://ex.ua існує, а інші ресурси для скачування також неважко відшукати в мережі. Спеціально для вас Ремаг спробував зібрати найкращі альтернативи користуванню http://ex.ua.
Торент-трекери
Торент-трекери здаються найбільш адекватною альтернативою користування http://ex.ua. Відсутня можливість переглядати фільми, проте швидкість скачування здебільшого стабільно висока, що дозволяє безпроблемно скачати фільм і переглядати його вже з жорсткого диску.
По суті, торенти — яскравий приклад того, що можна було б назвати "цифровим маоізмом": інформація зберігається не на серверах сайту, а на комп’ютерах користувачів, сайт лише "направляє" їх одне до одного. Встановлення торент-клієнта (програми для користування торентами) багатьох лякає, хоча це насправді дуже просто. Типові інструкції присутні практично на кожному торент-сайті, наприклад тут http://www.hurtom.com/news/works/1465-jak-pravilno-koristuvatisja-torrent.html і тут http://wiki.rutracker.org/Как_тут_качать%3F_С_чего_начать%3F .
Отже, торенти. Найбільшим та найпопулярнішим торентом на пострадянському просторі є http://rutracker.org/ , колишній http://torrents.ru . За вмістимістю файлів та швидкості їх публікації багато в чому дає фору http://ex.ua. Інколи правовласники намагаються щось банити, але нечасто і не завжди результативно.
Для патріотів, які прагнуть підтримати все українське найбільш підійде http://www.hurtom.com — найповніший український торент. Також можете шукати цікаві вам файли на українському http://torrents.net.ua .
Допопогти в пошуку необхідного контенту може також досить зручний каталог http://kinobaza.tv/ — з багатьма опціями та фільтрами, де є можливість єдиного пошуку по великій кількості торент-трекерів, зручним вибором ваги та якості до фільмів.
Інші цікаві російські торенти — http://nnm-club.ru , http://rutor.org/ . Правовласники не мають доступу до цих ресурсів, тому є ймовірність швидко скачати новинки, за якими слідкують власники авторського права. Нагадаю, що такими власниками в більшості не автори фільмів, музики тощо, а компанії, що на талановитих людях намагаються заробити.
Зі західних сайтів — http://thepiratebay.org/ , звісно ж, можна також http://torrentleech.org/ .
Комусь може також сподобатись вітчизняний http://berloga.net . Або російський http://tracker.hdclub.com.ua/ для любителів фільмів у високій якості.
Онлайн-відео та аудіо
Якщо ж скачувати файл, наприклад, фільм, потреби немає, і є бажання подивитися його онлайн — в такому випадку замінників http://ex.ua знайти також можна.
Перше і найочевидніше, що приходить в голову — http://vrontakte.ru . Найбільша пострадянська соц.мережа заразом є і найбільшим піратом — тут можна знайти нескінченні гори потокового відео та аудіо на всі смаки, а легкодоступні плагіни допоможуть при потребі і скачати ці файли.
Інше рішення — відносно новий http://fs.ua/ . Сайт позиціонує себе як "рекомендативна мережа", але, по суті, дає можливість переглядати онлайн велику кількість фільмів, в тому числі прокатних новинок, що було останнім часом неможливо на http://ex.ua.
Англомовним еквівалентом може бути http://www.sidereel.com/ . Та і серіали (без перекладу) там з’являються частіше, ніж будь-де.
Також можна використовувати http://megogo.net , — гірше, за http://fs.ua/ , але також можна знайти окремі речі.
Сайти-каталоги
Якщо встановити то рент-клієнт вам не під силу, а інстинкт власності змушує вас саме качати, а не дивитися чи то слухати контент онлайн — у вас зажди лишається можливість качати з каталогів. Такі сайти містять посилання до скачування фільмів, а самі фільми лежать на файлообмінниках — http://letitbit.net/ , http://fileplanet.com.ua та інші. Щоб скачати ці фільми доведеться почекати певний час, переглянути кілька сторінок реклами та качати на неймовірно повільній швидкості. Але якщо існує потреба використовувати саме такі вишукані мазохістичні прийоми — користуйтесь сайтами http://kinofilm.biz.ua , http://bartzmovie.com , http://www.filmuha.ru/ або іншими аналогічними, яких достатньо і які легко знайти в пошуку google.
Висновки
Звісно, закриття http://ex.ua — проблема для більшості українських користувачів. Але, що намагаємось ми пояснити у цій статті, — не трагедія вселенського масштабу, адже існують альтернативи цьому сервісу. Можливо, менш зручні, можливо, не настільки прості в користуванні, але цілком придатні для того, щоб перечекати певний час, доки не зявиться новий http://ex.ua, http://infostore.org абощо.
Сашко Кульчицький, re-mag.com.ua
31.01.2012