За два місяці зими СБУ вилучила чотири комплекси спецапаратури для незаконного прослуховування мобілок. Це більше ніж за останні три роки
У попередньому номері "Україна молода" повідомляла, що лише впродовж січня Служба безпеки України вилучила три комплекси суперсучасної спецапаратури, призначеної для прослуховування мобільних розмов суддів, депутатів, правоохоронців та бізнесменів. Ще один подібний комплекс співробітники СБУ вилучили місяць тому — у грудні 2008 року. Отже, загалом за цю зиму СБУ "виловила" чотири потужних комплекси моніторингу мереж стільникового зв’язку, загальна вартість яких становить понад 15 мільйонів гривень! А якщо врахувати, що згідно з довідкою СБУ, впродовж 2006-2008 років спецслужба вилучила лише три комплекси т. зв. "прослушки", нинішній зимовий результат неабияк вражає. Наразі стали відомими деталі зимових спецоперацій СБУ.
Отже, перша спецоперація СБУ відбулася ще у грудні 2008 року. Як з’ясувалося, її проводили співробітники облуправління СБУ Дніпропетровської та Запорізької областей, які "на гарячому" затримали злочинну групу з числа колишніх працівників МВС. За словами прес-секретаря СБУ Марини Остапенко, екс-правоохоронці діяли професійно: створили групи негласного спостереження та фізичної охорони комплексу. Щомісячний "бюджет" злочинців, які ховалися під вивіскою приватної служби безпеки однієї з комерційних структур, становив більше 230 тис. грн. При цьому "слухачі" використовували бази даних ДПА, Міністерства статистики, Держмитслужби, електронний реєстр "Виборці України", а також інформаційні масиви МВС. Але затримати вдалося лише одну машину з комплексом, іншу встигли сховати на території одного з підприємств Запоріжжя. У Запорізькому облуправлінні СБУ не виключають, що саме звідти йшло замовлення на "прослушку" запорізьких чиновників, і ведуть "відповідну роботу" з керівництвом цього підприємства.
Уже в цьому році, на Різдво, співробітники СБУ затримали офіцера Чорноморського флоту РФ, який, купивши квиток на потяг, тишком-нишком намагався вивезти комплекс негласного знімання інформації до Росії. Чиї розмови поназаписував у Криму цей "чорноморець", можна лише здогадуватися, адже на Володимирській, 33 поки що цього не повідомляють. За словами прес-секретаря СБУ Марини Остапенко, наразі фахівці розшифровують інформацію, яка накопичена в комплексі. За попередніми даними, спецапаратуру активно використовували у Севастополі. Відтак можна припустити, що й СБУ буде в курсі розмов відомих посадовців міста, моряків та окремих флотоводців. Замовників цієї чорноморської "прослушки" наразі встановлюють. Про затримання офіцера ЧФ поінформовано ФСБ Росії.
Стали відомі й подробиці іншого резонансного затримання, що сталося тиждень тому в одній зі східних областей. 16 січня бійці "Альфи" блискавично затримали українця, що мав "на руках" аж два комплекси "прослушки"! За словами заступника начальника управління захисту інформаційних ресурсів СБУ Георгія Карпова, на жорстких дисках комплексів містяться файли із записами телефонних розмов правоохоронців, суддів, представників органів місцевої влади, народних депутатів та бізнесменів. Усіх їх "писали" тривалий час, але замовників "прослушки" в СБУ також не називають, мовляв, триває досудове слідство.
"Один із цих комплексів дозволяє вести прослуховування одночасно восьми номерів мобільних телефонів та має можливість накопичувати тисячі розмов, оскільки обсяг його жорсткого диска становить 160 гігабайтів, — каже Георгій Карпов. — Під час зняття інформації комплекс може знаходитися на відстані до трьохсот метрів від об’єкта, що дозволяє приховано здійснювати перехоплення телефонних розмов. Орієнтовно один сучасний комплекс може коштувати до п’ятисот тисяч євро. Безперечно, ті, хто робить такі замовлення, мають гроші".