автор: Міхал Кацевіч, Newsweek Polska (Польща)
06 июля 2009
Криза для проституції — як лотерейний білет! Внаслідок економічної кризи тисячі українських дівчат, які втратили роботу, почали масово виїжджати за кордон для роботи в ескорт-агентствах, чимало з них осіли в Польщі. Акції МВС та громадських організацій по боротьбі з проституцією виявляються малоефективними. Чимало молодих українок навіть мріють про кар’єру повії, — пише Міхал Кацевіч у польському тижневику Newsweek Polska.
Кожна четверта старшокласниця в Україні мріє про кар’єру повії. Для секс-бізнесу економічна криза — ніби виграшний лотерейний білет.
Двадцятирічна Даша приїхала в Польщу два місяці тому з Івано-Франківська. У рідному місті працювала в банку. Сиділа за касою і обслуговувала клієнтів. Нічого надзвичайного. У Варшаві також обслуговує клієнтів, тільки в ескорт-агентстві, що розташоване в центрі міста. Банк Даші закрили, у рідному місті іншої роботи вона не знайшла. "Я знала, на яку роботу їду, — каже Даша. — Попрацюю кілька місяців, щоб мати, за що жити в Україні до кінця року і, може, якось перечекаю кризу".
Цю історію варто було б помножити на тисячу. Дедалі більше молодих українок заробляють проституцією. Офіційний рівень безробіття в охопленій кризою Україні невисокий (близько 3%), однак багато компаній урізали працівникам так звані "зарплати в конвертах". Багато молодих дівчат, яких взяли на роботу одразу після навчання, офіційно отримували копійки, а справжні зарплати їм видавали в конвертах. Зараз із тіньової частини економіки, яка банкрутує, вони потрапили до сфери секс-бізнесу.
За оцінками українського МВС, кількість повій сягає 110-250 тис., у той час як ще в лютому цього року офіційні дані свідчили про 12 тис. Ці цифри, напевне, набагато більші, адже в підрахунку варто було б взяти до уваги тисячі дівчат, які працюють за кордоном. Вони виїжджають до Росії, Польщі, Чехії, а як вийде, то й далі на Захід. "Кілька моїх подруг вже готуються до виїзду до Польщі. Вони чекають на візи, будуть працювати в агентствах у Варшаві і Кракові", — каже Даша.
Україна — це наразі найбільший експортер повій до Європи, а останнім часом також і мекка для секс-туристів. Імпорт спраглих до платного кохання чоловіків із Заходу зростає значно швидше, ніж експорт жінок з-за Дніпра до європейських країн. Усе це через правила виїзду: українкам потрібні візи, які важко отримати. А європейцям вистачає паспорта. Уже працює дешеве авіасполучення, цілком прийнятна готельна база і — найважливіше — конкурентні, порівняно з Європою, ціни.
Офіційно проституція в Україні заборонена. Але достатньо проїхатися автострадами великих міст, щоб побачити дівчат в коротких спідничках, які стоять при дорозі — ще рік тому це була незвично рідкісна картина. Неподалік часто стоїть міліцейська машина. Нікого це не дивує, бо виявляється, що правоохоронці "охороняють" повій. У лютому депутати від Блоку Юлії Тимошенко планували запровадити штрафи для клієнтів повій.
Зараз МВС проводить акцію інформування батьків про професію дочок і закликає до інтенсивного батьківського нагляду. Але, мабуть, це не дуже допомагає. "Сьогодні студентки з села масово підробляють у клубах, щоб якось зачепитися в місті", — розповідає Newsweek Анна Гуцол, лідер українського товариства FEMEN, яке бореться з проституцією. І говорить про приголомшливі результати опитування — для кожної четвертої старшокласниці професія повії — справдження всіх амбіцій і мрій про кар’єру.
В англомовних газетах для іноземців, які видаються в Києві, повно оголошень ескорт-агентств. Від анонсів в Інтернеті розбігаються очі. Україна в проституції поділилася навіть на сфери впливу, які більш-менш збігаються з історичними і політичними поділами. Дівчата із Західної України виїжджають до Західної Європи, а ті, що трохи говорять польською, обирають нашу країну. Схід їздить здебільшого до Москви, а провінція обслуговує Київ. За словами експертів з МВС, вартість наданих сексуальних послуг в Україні за рік сягає більше мільярда євро.
Олександрі Шевченко з FEMEN соромно за свою країну, що перетворюється на європейську імперію платних послуг, якою в Азії є Таїланд. Шевченко — координатор акції по боротьбі з проституцією "Україна — не бордель". "Гонитва за добробутом призвела до зникнення моральних гальм, які після розпаду Радянського Союзу ніколи не були в нас сильними. До того ж, ЗМІ нав’язували образ покірної жінки, якій все дається з легкістю. Достатньо того, що вона гарна і подобається чоловікам", — каже вона.
Протягом восьми років в Україні тривав споживчий карнавал. Для молодого покоління дітей Помаранчевої революції, сьогоднішньої 20-, 30-річної молоді, ознакою життєвого успіху стали нові машини, мобільні телефони, подорожі до Туреччини і модний одяг. До великих прагнень додався кредитний бум — мільйони українців набрали позик понад власні можливості. Не було проблем ані з роботою, ані з готівкою. Дівчата, які потрапляли до ескорт-агентств мріяли про ще краще життя.
(Скорочена версія статті, розміщена на інтернет-порталі видання)